Który samochód jest lepszy elektryczny czy hybrydowy?

1

Nie tak dawno kierowcy mieli do wyboru jedynie silnik benzynowy lub wysokosprężynowy. Byli miłośnicy jednej wersji oraz tej drugiej. Dziś takie spory można zaobserwować między zwolennikami aut elektrycznych, a hybrydowych. Tutaj też ciężko wskazać, kto tak naprawdę ma rację.

 

  1. Zalety samochodów elektrycznych
  2. Silniki w samochodach elektrycznych oraz hybrydowych
  3. Czy zasięg samochodów elektrycznych jest niewielki?
  4. Który samochód wybrać?

 

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne nie generują żadnych drgań oraz cechują się wyjątkowo cichą pracą silnika. W przypadku hybryd sytuacja jest nieco bardziej złożona. Te, które są zbudowane w konfiguracji plug-in mają wyposażenie w postaci akumulatorów. Pozwala to na przyjechanie kilkudziesięciu kilometrów tylko w trybie elektrycznym. Gdy wyczerpiemy możliwości układu elektrycznego napędzania, zaczyna działać silnik  spalinowy. W samochodzie elektrycznym jazda opiera się tylko na napędzie prądem.

Silnik elektryczny dysponuje momentem obrotu, właściwie już od jego uruchomienia, więc nie trzeba go wkręcać na wyższe obroty. Dzięki temu, tego typu auta mają o wiele lepsze przyśpieszenie.

 

Silniki w samochodach elektrycznych oraz hybrydowych

Samochody elektryczne są prościej zbudowane w porównaniu do spalinowych. Jest to związane z tym, że napędzające je silniki są zbudowane z jednej części, która jest ruchoma (rotora).  Pracuje on w warunkach porównywalnych do laboratoryjnych, całkiem inaczej jest w przypadku silnika spalinowego. Silnik spalinowy potrzebuje również wielu instalacji towarzyszących: układu paliwowego, układu wydechowego czy chłodniczego. Do tego należy dodać silnik elektryczny, a później trzeba zestroić wszystko w jeden mechanizm. To sprawia, że układ napędowy w samochodzie hybrydowym jest o wiele bardziej skomplikowany od układu w samochodzie elektrycznym.

 

Pojazdy elektryczne charakteryzują się też niskimi kosztami eksploatacji. Do tego samochody elektryczne  są bardziej ekonomiczne w mieście. Zdecydowanie wyróżnia je to na tle innych aut. Jest to związane z odzyskiwaniem energii z hamowania, do którego bardzo często dochodzi w terenach zabudowanych.

 

Czy zasięg samochodów elektrycznych jest niewielki?

Przy wszystkich zaletach samochodów elektrycznych mają one też wadę, którą jest ograniczony zasięg. Problem ten to nie tylko pojemność akumulatorów. W przypadku samochodów spalinowych  bak też nie jest bez dna. Ładowanie baterii stale trwa bardzo długo, o wiele dłużej niż tankowanie samochodu. Sieć szybkich ładowarek nie jest zbyt rozbudowana. Właściciele samochodów elektrycznych każdą swoją podróż muszą dokładnie zaplanować, z uwzględnieniem ładowania na trasie. W nowszych modelach zasięg jest zdecydowanie większy, więc daje możliwość przejechania wielu kilometrów na trasie.

 

Który samochód wybrać? 

Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę nasze indywidualne użytkowanie samochodu. Jeśli jeździmy zazwyczaj po mieście, wybierzmy samochód elektryczny. W mieście jest więcej punktów ładowania, a koszty nam się znacznie obniżą.  Jeśli jeździmy na różnych trasach, bezpieczniejszym wyborem będzie samochód hybrydowy.

1 thought on “Który samochód jest lepszy elektryczny czy hybrydowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.