ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE BIELSKO-BIAŁA

0
SCHE

Świadectwo charakterystyki energetycznej inaczej certyfikat energetyczny mieszkania lub domu jest od kwietnia 2023 roku obowiązkowym dokumentem dla właścicieli mieszkań, którzy chcą sprzedać bądź wynająć swoją nieruchomość. Bez tego dokumentu możemy liczyć się nawet z karą pieniężną.

Co warto wiedzieć o charakterystyce energetycznej budynku i kto może ją dla nas wykonać?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • W jaki sposób uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?
  • kto ma uprawnienia do wydawania świadectw charakterystyki energetycznej budynku?
  • co grozi nam za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Certyfikat charakterystyki energetycznej nieruchomości jest niezbędnym dokumentem w związku z nowelizacją prawa od 28 kwietnia 2023 roku. Od tego momentu każdy właściciel nieruchomości musi posiadać tak zwane świadectwo energetyczne. Bez niego nie może sprzedać mieszkania lub domu bądź go wynająć. Za brak takiego świadectwa grozi nam kara.

Do czego służy świadectwo charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny)?

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który musimy posiadać w momencie, gdy chcemy sprzedać lub wynająć nieruchomość. W charakterystyce energetycznej budynków znajdziemy kwestie związane z tym, ile energii zużywa nasza nieruchomość, czyli jaka jest klasa energetyczna budynku. Budynki o wysokiej efektywności energetycznej w przyszłości będą bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości. Posiadając taką informację możemy umieścić ją w ofercie sprzedaży bądź wynajmu nieruchomości.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Tak, odpowiednie świadectwa energetyczne to konieczność. Jeśli nie będziemy posiadać takiego świadectwa np. w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości może pojawić się pouczenie, że takiego świadectwa nie posiadamy. Może grozić nam także kara pieniężna. Warto więc takie zaświadczenie energetyczne mieć. W nowo wybudowanych budynkach możemy je uzyskać zwykle u firmy, która zajmowała się kwestiami energetycznymi powstającej nieruchomości, gdzie znajduje się nasze mieszkanie. Takie informacje, gdzie uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania w bloku możemy uzyskać od dewelopera. Jednak, jeśli chodzi o świadectwo energetyczne budynków budowanych jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu bądź wcześniej, sprawa ma się nieco inaczej.

Kto ma prawo sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości?

Jeśli potrzebujemy świadectwa energetycznego naszej nieruchomości (lub świadectwo energetyczne dla firm) musimy zwrócić się do specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami wykonującego audytorskie usługi. Specjaliści mający prawo i umiejętności do sporządzania certyfikatu charakterystyki energetycznej nieruchomości widnieją na specjalnej liście Ministerstwa Rozwoju i Technologii (wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej), gdzie mają swój numer ewidencyjny jako osoba uprawniona do sporządzania takich dokumentów jak certyfikat energetyczny. Możemy też poszukać w Internecie specjalisty zajmującego się sporządzaniem świadectw energetycznych w budynkach mieszkalnych. Warto jednak sprawdzić czy dany specjalista posiada właśnie ten numer, który potem możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii i zobaczyć czy rzeczywiście jest to specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Następnie wystarczy umówić się na spotkanie i dowiedzieć się jakie kroki musimy wykonać i jak przebiega proces zdobycia Bielsko_Biała_świadectwa_energetyczne. U niektórych specjalistów możemy uzyskać świadectwo energetyczne online. Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu lub innego budynku? Świadectwa energetyczne w innym mieście będzie nas kosztować od kilkudziesięciu do kilkaset złotych. Zachęcamy do ekohome24.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.