Zobacz, jak dobrze przygotować się do konferencji branżowej

0
konferencja

Wystąpienia publiczne dla większości osób są stresującym przeżyciem. Nie każdy urodził się jako mówca. Czasem sytuacja zawodowa lub nowe wyzwania, jakie sami przed sobą stawiamy, wymaga zmierzenia się z własnymi lękami i wystąpienia przed większym audytorium. Jak się do tego dobrze przygotować? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

 

Napisz sobie tekst wystąpienia

Dobrym sposobem na uporządkowanie myśli, szczególnie dla wzrokowców, jest spisanie sobie tekstu na kartce. Następnie, aby go zapamiętać, warto stworzyć krótką listę, w której za pomocą krótkich haseł nakreślimy istotne słowa i zagadnienia. Wokół nich w trakcie przemówienia będziemy nabudowywać treść. W ten sposób stworzymy płynne wystąpienie.

 

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Jak to mówią, ćwiczenie czyni mistrza. Ćwiczenia przed wystąpieniem są elementem niezbędnym w 99% przypadków. Pozwalają przełamać własne bariery w mówieniu i usprawniają cały proces. Dają okazję do namysłu, jak można powiedzieć coś inaczej, gdzie zrobić pauzę, gdzie dodać przykład. Do ćwiczeń warto wykorzystać lustro lub sięgnąć po dyktafon. Odtwarzając nagranie, stanie się jasne, jakie elementy przemówienia należy jeszcze poprawić.

 

Oswój wystąpienia publiczne

Dobrym sposobem na przełamanie tremy jest zaproszenie znajomych i rodziny, którzy będą naszą publicznością i pierwszymi krytykami naszego wystąpienia. Nie bójmy się konfrontacji i doskonalmy się z każdym dniem.

 

Nabierz dystansu do siebie

Przemówienia publiczne to kolejny bodziec do rozwoju osobistego – poprawienia dykcji, postawy ciała, skupienia się na odpowiedniej gestykulacji, doborze słów i modulacji głosu. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, a zarazem zdystansowani. Dajmy sobie prawo do przejęzyczeń i popełniania błędów. Pozwólmy też innym na konstruktywną krytykę. Ćwiczmy słabsze elementy naszego wystąpienia, aby dojść do satysfakcjonującego poziomu.

 

Przygotujmy się od strony technicznej

Nic tak bardzo nie rozprasza podczas wygłaszania przemówienia jak problem techniczny ze sprzętem. Przetestujmy i dokładnie sprawdźmy, czy nasz laptop działa tak jak trzeba i czy dysponujemy sprawnym rzutnikiem oraz kamerą, jeśli chcemy zarejestrować nagranie choćby na własny użytek. Nagranie to możemy opublikować na przykład na naszej grupie na Facebooku i budować w ten sposób markę osobistą. Wynajem kamery (Warszawa) i innego typu sprzętu jest możliwy za pośrednictwem firmy http://www.konferental.pl/ (kamery wypożyczalnia). Znajdziemy tu również ekrany bezszwowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.