Wybieramy okna. Co sprawdzić przed zakupem?

0

Okna to nasz widok na świat, wprowadzają do domu niezbędne do życia i lepszego funkcjonowania światło. Od tego, jakie dobierzemy i gdzie je umieścimy, zależy naprawdę bardzo wiele, to więc jedna z ważniejszych rzeczy, gdy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie. Na co więc zwracać uwagę, co jest najważniejsze?

 

W jakim okresie kupować okna?

 

Najlepiej jak już dom jest zadaszony, a w nieodległych planach są już prace wykończeniowe. Jak dotrą przed montażem, nie będą składowane, co przecież mogłoby być niebezpieczne – potencjalni złodzieje mogliby z tego skorzystać. Kiedy chcemy je wymienić, to zamawiamy je po prostu na pasujący nam termin, ale najkorzystniej to zrobić podczas ciepłych miesięcy.

 

Jaki powinien być rozmiar okien?

 

Jeśli stawiamy dom, to powinniśmy skorzystać z projektu, by zobaczyć, jakiego potrzebujemy rozmiaru. Dostawca może też wysłać kogoś, żeby zrobić obmiar otworów, gdyż czasami się zdarza, że rozmiar jest trochę inny niż w projekcie. Zawsze też musimy być pewni, że zamawiane okna będą idealnie pasować, także w sytuacji, gdybyśmy jednak chcieli zmienić ich wymiary lub kształt.

 

O czym dodatkowo pamiętać?

 

Nowoczesne okna do domu muszą być idealne pod każdym względem. Aby tak było, przed kupnem powinniśmy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Przede wszystkim, jaki materiał nas interesuje, jakie funkcje są najbardziej dla nas kluczowe, a mogą to być na przykład takie sprawy jak oszczędność energii czy bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowo kwestie estetyczne są bardzo ważne, a tu zwłaszcza istotne jest, jaki kolor okien preferujemy.

 

Jak może pomóc sprzedawca?

 

Powyższe kwestie są niezwykle istotne, gdy chcemy dobrać idealne okna. Poza tym jednak zawsze warto porozmawiać ze sprzedawcą, zadać mu pytania, które mogą pomóc nam w wyborze. Na początek poprośmy go o kartę techniczną, w której znajdziemy najważniejsze dane na temat okna. Sprawdźmy, czy okna mają znak CE (świadczący tym, że okna można sprzedawać i je stosować).

 

Warto spytać, w jakie ponadstandardowe elementy jesteśmy w stanie okno wyposażyć. Spytajmy też o czas dostawy, to jak będziemy długo czekać na zamówione okna, jak i o sprawdzoną ekipę monterską. Na sam koniec zapytajmy o gwarancję i to, do jakich elementów się ona odnosi.

 

Pamiętając o tym wszystkim uda nam się wybrać idealne okna do naszego nowego domu. Powiedzie nam się również, gdy będziemy wykonywać remont, w czasie którego chcemy wymienić stare okna na nowoczesne. Warto o tym pamiętać, by wybór był najbardziej rozsądny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.