Wybieramy funkcjonalne i estetyczne oświetlenie ogrodowe

1
ogród

Dobrze dobrane lampy ogrodowe potrafią wyeksponować chropowatość ściennej elewacji, a także ukazać wyjątkową fakturę liści. Światło budzi też poczucie bezpieczeństwa i pozwala korzystać z ogrodu w różnych porach, nie tylko do zapadnięcia zmroku. Jak wybrać najlepsze oświetlenie do swojego ogrodu?

Dlaczego warto oświetlać ogród wieczorem i nocą?
W jakim celu w ogóle warto rozjaśniać swój ogród nocą? Cóż, to banał, ale chcąc w pełni wykorzystać dodatkową przestrzeń życiową musimy ją dobrze oświetlić. Ogród potrafi zachwycać swoją ciszą i spokojem także po zmroku.

Ponadto, oświetlając ogród wieczorem i nocą możemy zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa. Światło, nawet to dyskretne, jest sygnałem dla złodziejaszków, że na posesji wciąż ktoś przebywa i nie jest ona pozostawiona samej sobie. To uchroni nas przed wizytą bezdomnych, szukających schronienia w przydomowej altanie czy drobnych przestępców, chcących wynieść z ogrodu narzędzia i przedmioty, aby potem sprzedać je na złom. Oświetlenie ogrodowe wokół bramy garażowej pozwala dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszego samochodu. W tym miejscu warto zainstalować czujkę działającą na fotokomórkę, która reaguje na ruch i zapala się przy każdym podejściu do bramy garażowej.

Lampy solarne i elektryczne –metody na oświetlenie przydomowej zieleni
Istnieje wiele różnych sposobów oświetlenia ogrodu. Jednym z lepszych są lampy solarne, które są rozwiązaniem bezpłatnym, korzystającym z dobrodziejstwa energii słonecznej. W ten sposób możemy oświetlić ogród, nie narażając się na dodatkowe, często niemałe koszty związane z rachunkiem za energię elektryczną. Lampy solarne sprawdzają się także w dużym ogrodzie, na jego krańcu, gdzie nie ma dostępu do przewodu elektrycznego.

Korzystając z lamp ogrodowych zasilanych energią elektryczną, pamiętajmy o tym, że przewody powinny być zakopane w gruncie na głębokości co najmniej 60 centymetrów. Dla ograniczenia kosztów warto zdecydować się na oświetlenie zewnętrzne LED zasilane żarówkami energooszczędnymi. Nie warto kupować też najtańszych lampek za kilka złotych – po sezonie lub dwóch będą się one nadawać tylko do wyrzucenia.

W jaki sposób ustawić oświetlenie w ogrodzie, aby dawało optymalne efekty?
Poszukując odpowiednich lamp ogrodowych, warto pomyśleć również o ich odpowiednim ustawieniu. Jeśli chcemy wyeksponować teksturę liści ozdobnej rośliny, oświetlenie możemy ustawić tak, aby światło oświetlało liście od dołu, przenikając przez nie. Wówczas osiągniemy bardzo ciekawe rezultaty. Lampy mogą też ciekawie zróżnicować ogrodową przestrzeń, jeśli zdecydujemy się rzucić światło również na wysokie punkty, takie jak okazałe drzewo.

Dużą gamę lamp do oświetlenia ogrodu można znaleźć w sklepie internetowym https://www.twojpasaz.pl.

1 thought on “Wybieramy funkcjonalne i estetyczne oświetlenie ogrodowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.