Lekarz sportowy najogólniej mówiąc to rodzaj specjalisty, który – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się przede wszystkim sportowcami i ewentualnymi dolegliwościami wynikłymi z uprawiania sportu. Czym w ogóle zajmuje się medycyna sportowa? Jak wygląda standardowa wizyta u lekarza sportowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

  1. Czym jest medycyna sportowa?
  2. Czym zajmuje się lekarz sportowy?
  3. Konsultacja u lekarza medycyny sportowej

 

Czym jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa to interdyscyplinarna dziedzina lekarskiej wiedzy, koncentrująca się procesach, które zachodzą w organizmie człowieka podczas aktywności fizycznych różnego rodzaju. Mimo że do tej pory medycyna ta kojarzona była przede wszystkim ze sportowcami zajmującymi się uprawianiem sportu zawodowo, to już od dłuższego czasu rola lekarzy medycyny sportowej nie ogranicza się jedynie do profesjonalistów.

Czym zajmuje się lekarz sportowy?

Lekarz sportowy posiada wiele różnych kwalifikacji. Przede wszystkim zajmuje się określaniem kwalifikacji osób do uprawiania sportu, celem wykluczenia istniejących zdrowotnych przeciwwskazań. Jego działania i porady mają na celu zapobieganie urazom i kontuzjom. Lekarz sportowy leczy także uszkodzenia ciała, które powstały na skutek fizycznej aktywności. Może skierować i zalecić odpowiednią rehabilitację. Jego zadaniem jest też optymalizowanie oraz dostosowywanie właściwego sposobu żywienia do treningu osób aktywnych oraz wyczynowo uprawiających dany rodzaj sportu.

Konsultacja u lekarza medycyny sportowej

Standardowo podczas konsultacji u lekarza medycyny sportowej z pacjentem przeprowadzany jest wywiad dotyczący jego ogólnego stanu zdrowia, historii zdrowia oraz planów związanych z daną dyscypliną sportową, czyli przede wszystkim czy pacjenta interesuje wyczynowe, czy raczej rekreacyjne uprawianie sportu. Ponadto lekarz fachowo ocenia układ oddechowy, ruchu i sercowo-naczyniowy pacjenta. Wyklucza przeciwwskazania do uprawiania konkretnej dyscypliny. Zleca właściwe i niezbędne badania diagnostyczne. Kwalifikuje również pacjenta do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych albo aktywności ruchowych.

W ramach orzecznictwa medycyny sportowej, lekarz zleca przeprowadzenie odpowiednich badań, do których należą przede wszystkim badania krwi, ciśnienia tętniczego i ogólne moczu, EKG spoczynkowe oraz próbę wysiłkową. Mogą być też zlecone badania wzroku, a nawet przegląd dentystyczny. Ich zadaniem jest właściwa ocena stanu zdrowia konkretnej osoby pod kątem wybranej dyscypliny i aktywności fizycznej.

153 thoughts on “Wizyta u lekarza sportowego

  1. Miałem przed sobą karierę piłkarską – niestety kontuzja, a następnie długotrwałe leczenie przekreśliło szanse. Nikomu tego nie życzę :/

  2. Dziękuję, bardzo wiele się dowiedziałam z tego tekstu. Nie będę się czuła w tyle – może w końcu zabłysnę czymś podczas rozmowy.

  3. Widzę, że temat był bardzo chwytliwy bo wiele ludzi się wypowiedziało. Niestety, nie dołożę swoich 3 groszy bo nigdy nie miałam doczynienia z takim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.