Transport kolejowy jest coraz częściej wybieraną przez importerów opcją przewozu towarów z Chin. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź biznesu nie tylko okazuje się być odpowiednim rozwiązaniem ze względu na coraz bogatszą siatkę połączeń kolejowych pomiędzy Chinami a Polską, jest także doskonałą alternatywą dla pozostałych form przewozu. Transport kolejowy jest znacznie tańszy niż transport lotniczy, a czas przewozu niemal o połowę krótszy niż w transporcie morskim.

Inicjatywa jakim jest Nowy Jedwabny Szlak

Połączenia kolejowe łączące Chiny z Europą są częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Transport odbywa się w dwóch kierunkach: z Chin do Europy (Westbound) oraz z Europy do Chin (Eastbound). Aby trafić do Polski, pociąg najpierw musi pokonać około 11 tysięcy kilometrów przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Pierwsze połączenie kolejowe Polski z Państwem Środka uruchomiono w 2013 roku na trasie Chengdu-Łódź. Od tamtej pory dzięki nowo powstałej inicjatywie transport kolejowy znacznie się rozwinął, a w ciągu zaledwie pięciu lat zwiększenie kursów pociągów towarowych między Chinami a Europą wzrosło z 70 do aż 5,3 tysiąca rok w rok. Przy wyborze transportu kolejowego, trzeba również wybrać odpowiednie Incoterms dla tej formy transportu

Import z Chin a czas, w jakim pociąg dociera do Polski wynosi zazwyczaj od 12 do 18 dni. Rozbieżność zależy przede wszystkim od tego, jaki jest terminal początkowy i końcowy przewozu. Głównymi stacjami kolejowymi w Polsce, w których następuje rozładunek towarów z Chin, są Małaszewicze, Łódź oraz Pruszków. Natomiast chińskie miasta, z których wyrusza najwięcej pociągów towarowych do Europy to: Chengdu, Chongqing, Xi’an, Zhengzhou i Wuhan. Najczęściej przewożone pociągami do Polski towary to produkty chemiczne, żywność, tekstylia, zabawki, ubrania, obuwie, wyroby medyczne, meble, wyroby elektromaszynowe oraz samochody. Do Chin pociągi transportują głównie produkty rolno-spożywcze, takie jak owoce, soki, przetwory mleczne i alkohol.

Koszty transportu kolejowego są prawie trzy razy mniejsze w porównaniu z transportem lotniczym. Cena może się różnić w zależności od wybranej opcji ładunkowej transportu, należy również pamiętać aby wybrać agencję celną. Odprawa celna to nierozłączny element transportu z Chin. Wyróżnia się ładunek pełnokontenerowy (FCL), pozwalający na załadowanie całej powierzchni kontenera przez jednego importera oraz drobnicowy (LCL), który polega na transporcie towaru kilku odbiorców w jednym kontenerze. Transport kolejowy pozwala na import dużych ilości towarów, jednak dopuszczalna waga kontenera to maksymalnie 30 ton.

Podsumowanie

Transport kolejowy jest dobrą alternatywą dla drogiego transportu lotniczego i wynoszącego więcej czasu transportu morskiego. Ponadto ze względu na dynamikę rozwoju, być może wkrótce stawki za transport kolejowy zmaleją, dzięki czemu coraz więcej importerów zacznie zwracać się w jego kierunku.

 

 

3 thoughts on “Transport kolejowy z Chin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.