Rodzaje maseczek ochronnych – jak wybrać najlepszą?

11

Smog, wirusy i bakterie to zagrożenia, na których działanie wystawieni jesteśmy właściwie codziennie. Noszenie maseczek ochronnych może nas jednak skutecznie od nich uchronić. Obecnie dostępne są różne ich warianty. Które maseczki chronią nas najlepiej. 

Noszenie maseczek ochronnych na co dzień było jeszcze niedawno przez większość z nas nie do pomyślenia. W dużych miastach od czasu do czasu można było dostrzec pojedyncze osoby, które osłaniały twarz przed smogiem. I na tym właściwie kończyła się nasza ochrona. Pandemia związana z wystąpieniem koronawirusa jednak wszystko zmieniła i obecnie maseczki ochronne stanowią już nieodłączny element naszego wyposażenia, gdy wychodzimy z domu. Odpowiednio dopasowana maska stanowi doskonałą barierę dla wszelkich nieczystości znajdujących się w powietrzu oraz bakterii i wirusów. Na sklepowych półkach znajdziemy obecnie duży wybór wśród maseczek. Dowiedzmy się więc, które warianty zapewnią nam rzeczywistą ochronę.

Maseczki ochronne bawełniane — czy są skuteczne?

Jednymi z najczęściej wybieranych masek są te wykonane ze zwykłego materiału. Przeważnie jest to bawełna, rzadziej poliester. Maseczki ochronne materiałowe są bowiem bardzo wygodne w noszeniu. Zapewniają też dość dobrą cyrkulację powietrza, dlatego też nie dusimy się w nich. Bawełniane maseczki ochronne mają także inną zaletę — są naprawdę ładne. Wśród nich znajdziemy modele o różnych wzorach i kolorach. Możemy więc dopasować je do swojego gustu lub nawet do naszych codziennych stylizacji.

Sporą wadą bawełnianych maseczek ochronnych jest jednak to, że zapewniają dość słabą ochronę. Działa to w obie strony, ponieważ przez cienki materiał wszystko po prostu się przedostaje. Oczywiście stanowią one barierę dla bakterii, jednak nie jest ona w pełni efektywna.

Maseczki antysmogowe — gwarancja skutecznej ochrony

Eksperci twierdzą zgodnie, że najlepszą ochronę zapewniają specjalne maski antysmogowe. Ich budowa sprawia bowiem, że powietrze, które wdychamy, jest bardzo dokładnie przefiltrowane. W związku z tym stanowią one nie tylko barierę mechaniczną, ale i oczyszczają powietrze. Bez wątpienia jest to duży atut, szczególnie że jego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Maseczki ochronne antysmogowe wyposażone są w specjalne filtry z aktywnym węglem. Dzięki temu wszelkie pyły i inne zanieczyszczenia nie dostają się do naszych dróg oddechowych. Wkłady te są wymienne i należy odpowiednio często je zmieniać, aby zachowały swą skuteczność. Dużym atutem masek antysmogowych jest wygoda noszenia. Możliwość regulacji sprawia, że każdy z łatwością dopasuje wszystkie parametry do indywidualnych potrzeb.

 

11 thoughts on “Rodzaje maseczek ochronnych – jak wybrać najlepszą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.