Podnośnik hydrauliczny
Podnośnik hydrauliczny to urządzenie, które wykorzystuje siłę do podnoszenia ciężkich ładunków. Podstawowy mechanizm, na którym opiera się działanie podnośnika różni się w zależności od typu gniazda, ale zwykle jest to gwint lub cylinder hydrauliczny.
Podnośniki mogą być klasyfikowane w zależności od rodzaju siły, jaką wykorzystują: mechaniczne lub hydrauliczne. Mechaniczne podnośniki, takie jak podnośniki samochodowe czy podnośniki domowe klasyfikuje się na podstawie wielkości udźwigu.
Do większego obciążenia podnośników hydraulicznych i podnoszenia cięższych ładunków stosuje się podnośniki butelkowe i podnośniki podłogowe.
Jak działają podnośniki hydrauliczne
Zależy to od siły generowanej przez nacisk. Zasadniczo, jeśli dwa cylindry (duże i małe) są ze sobą połączone i nacisk jest przykładany do jednego cylindra, równe ciśnienie jest generowane w obu cylindrach. Ponieważ jednak jeden cylinder ma większy obszar, siła większego cylindra będzie wyższa, chociaż ciśnienie w obu pozostanie takie samo. Węże hydrauliczne muszą być dostosowane do tej podstawowej zasady w celu podniesienia ciężkich ładunków. Używają one tłoków do przemieszczania oleju przez dwa cylindry. Tłoczek jest najpierw odciągany do tyłu, to otwiera zawór kulowy wewnątrz i wciąga olej do komory pompy. Gdy tłok jest popychany do przodu, olej przepływa przez zewnętrzny zawór wylotowy do komory cylindra, a zawór ssący zamyka się, co powoduje powstanie ciśnienia wewnątrz cylindra.
Dwa podstawowe typy podnośników hydraulicznych obejmują podnośniki butelkowe i podnośniki podłogowe.
Podnośniki butelkowe mimo, że są one najczęściej stosowane w przemyśle samochodowym mają również inne zastosowania. W przemyśle medycznym mogą być stosowane w noszach hydraulicznych i windach dla pacjenta. W zastosowaniach przemysłowych można je znaleźć jako giętarki do rur stosowane w hydraulice, jako krajarki do kabli w projektach elektrycznych, a także jako podnośniki materiałowe w magazynach. Ich zdolność do podnoszenia ciężkich ładunków odgrywa dużą rolę w umożliwianiu napraw dużych maszyn rolniczych i w wielu operacjach budowlanych. Podnośniki butelkowe można zabezpieczyć w ramie, zamontować na belce lub użyć samodzielnie, ponieważ ułatwiają transport ładunków.
W przeciwieństwie do podnośników butelkowych, podnośniki podłogowe posiadają wał poziomy. Zwykle podnośniki podłogowe zapewniają większy zasięg pionowego podnoszenia niż w przypadku butelkowych i są dostępne w dwóch rozmiarach. Oryginalny podnośnik ma około czterech stóp długości i waży około 200 funtów – mogą podnieść 4-10 ton.
Aby dowiedzieć się więcej o podnośnikach hydraulicznych odwiedź naszą stronę exar.eu