Przemysłowe zastosowanie diamentu syntetycznego

0

[H3] Współczesne wykorzystanie diamentu

 

Diament jest obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych minerałów na świecie. Chociaż większość osób może kojarzyć jego wykorzystanie wyłącznie z jubilerstwem i zdobnictwem, niemniej jednak w rzeczywistości surowiec ten znajduje zastosowanie w szerokiej grupie branż przemysłowych. Jego unikalne właściwości, takie jak niezwykła twardość i wytrzymałość, powodują, że jest ceniony w wytwórstwie i przetwórstwie innych materiałów. W sytuacjach, kiedy obróbka danej powierzchni wymaga szczególnej precyzji oraz dobrej jakości wykonania, duża część tradycyjnego sprzętu okazuje się niewystarczająca. Narzędzia diamentowe są nową generacją osprzętowania przetwórczego i wytwórczego, które znakomicie sprawdza się w zdecydowanej większości dziedzin przemysłowych, gdzie dynamiczny rozwój technologii wymaga coraz większej dokładności pracy maszyn.

Czołowi producenci narzędzi diamentowych w Polsce

Firmy specjalizujące się w sprzedaży sprzętu diamentowego skupiają się na takim użytkowaniu tego pożądanego minerału, aby wykorzystać jego najbardziej cenione cechy. Przodujący od wielu lat na rynku Urdiamant inwestuje w produkcję narzędzi z diamentu syntetycznego, czyli niepozyskanego wskutek robót kopalnianych. Z technicznego punktu widzenia, sztucznie wyprodukowany diament wykazuje walory przewyższające skutecznością te u swoich naturalnych odpowiedników. Syntetyczny surowiec nie wymaga dodatkowych nakładów pieniędzy i pracy związanych z oczyszczaniem minerału z innych pierwiastków, często negatywnie wpływających na jego kluczowe właściwości istotne w przemyśle. Koszty oczyszczania przewyższają bowiem ogólne wydatki związane ze sztucznym wytwarzaniem diamentu. Jest on przy tym równie twardy i wytrzymały, co kamień naturalny, wykazuje duży stopień odporności na takie czynniki, jak bardzo wysokie temperatury, środki chemiczne czy uszkodzenia fizyczne (zatarcia, ukruszenia).

Oferta firmy Urdiamant

Narzędzia diamentowe są nieocenioną pomocą w takich branżach, jak górnictwo, wiertnictwo czy budownictwo. Znakomicie sprawdzają się w precyzyjnym cięciu, szlifowaniu i wierceniu w materiałach różnego rodzaju. Przedsiębiorstwo Urdiamant uwzględnia nieraz drastycznie odmienne właściwości obrabianych powierzchni, dostosowując odpowiednio specyfikację oferowanych narzędzi diamentowych. Sprzęt bazujący na diamencie syntetycznym może zostać wykorzystany do cementu, żelbetu bądź kamieni naturalnie występujących w przyrodzie (takich jak marmur bądź wapień). Parametry narzędzi spod szyldu Urdiamant są adekwatne do szerokiego kontinuum twardości, kruchości i wytrzymałości docelowych materiałów. Wśród proponowanych produktów znajdują się funkcjonalne ściernice diamentowe i borazonowe, jak również bardzo dobrej jakości, innowacyjne wiertła, koronki i świdry z polikrystalicznego diamentu PCD. Oferta firmy w dodatku wykracza poza tradycyjny stricte wiertniczy sprzęt. W obróbce detalicznej elementów o niewielkich rozmiarach użytek znajdują wykonane z diamentu frezy, ciągadła, wgłębniki czy pilniki, ale też oparte na ściernych właściwościach minerału pasty oraz proszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.