Nowy rok – nowe świadczenie. Od 2022 roku rodzice mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, niezależne od wypłacanego do tej pory 500+. Zyskać można nawet 12 000 złotych, jednak nie każdy będzie mógł ubiegać się o tego rodzaju dodatek.

Nowe świadczenie wypłacane będzie na dwa sposoby. W pierwszym przypadku rodzice mogą otrzymać 1000 złotych miesięcznie przez rok, w drugim – 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Pieniądze przyznawane są każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku w rodzinie, pod warunkiem, że ma ono od 12 do 36 miesięcy. Zdaniem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, program ma korzystnie wpłynąć na coraz niższy wskaźnik dzietności w naszym kraju.

Jak otrzymać pieniądze?

Środki nie będą przyznawane automatycznie. Rodzice muszą wcześniej złożyć wniosek drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną. Kluczowe jest pilnowanie terminów. Aby otrzymać pełne zapowiedziane przez rząd 12 000, wniosek należy złożyć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko 9. miesiąca życia i nie później niż w 13. miesiącu.

1 thought on “Kto dostanie 12 000+?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.