Jak zaprojektować nowoczesny balkon

0
balkon

Współczesne domy jednorodzinne projektowane są nie tylko coraz bardziej pomysłowo, ale i z wykorzystaniem coraz to nowocześniejszych technologii. Jest to inwestycja na wiele lat, często także wiele pokoleń (jeśli dom po śmierci właścicieli przejdzie drogą spadku na ich zstępnych i nie zostanie sprzedany), co w połączeniu z i tak wysokimi kosztami budowy skłania do przemyślenia konstrukcji każdego elementu. Jednym z takich elementów jest balkon lub taras.

Ciepło ucieka przez balkon

Nie wystarczą okna i drzwi balkonowe, starannie zatrzymujące ciepło w budynku. Również płyta betonowa łatwo staje się miejscem ucieczki ciepła, narażającej mieszkańców na dodatkowe wydatki poprzez konieczność intensywniejszego ogrzewania. Zjawisko jest proste: płyta balkonowa, najczęściej żelbetonowa, intensywnie się ochładza jesienią i zimą, jeśli nie jest wyposażona w porządną izolację cieplną od spodu i z wierzchu. Żelbet jest znakomitym przewodnikiem ciepła, więc gdy płyta balkonowa stanowi proste przedłużenie stropowej, będzie stanowiła swoisty radiator, emitujący ciepło z wnętrza domu na zewnątrz.

Można temu zaradzić poprzez wspomniane już staranne ocieplenie płyty balkonowej, ale nie tylko. Płyta balkonowa nie musi być po prostu dalszym ciągiem stropu: można ją z nim połączyć poprzez specjalny łącznik zbrojeniowy ze styropianową wkładką termiczną. Takie połączenie będzie stanowiło granicę dla ciepła, uniemożliwiając powstanie mostka termicznego i wychładzaniu pomieszczenia. Nowoczesny balkon nie stanie się więc miejscem, przez które ciepło ucieka z budynku.

Nowoczesne balustrady

Oprócz powszechnie stosowanych balustrad metalowych, coraz popularniejsze są te wykonywane ze szkła lub pleksiglasu. Chronią one do pewnego stopnia przed wiatrem, który nie tylko wychładza, ale może też przemieszczać drobne przedmioty znajdujące się na balkonie lub tarasie. Projektując balustradę, warto wziąć pod uwagę, że w budynku – jeśli nie dziś, to w przyszłości – mogą się znajdować małe dzieci, którym trzeba zagwarantować bezpieczeństwo. Miłośnicy kotów powinni z kolei uwzględnić w swoich projektach osiatkowanie, zapobiegające wypadnięciu futrzaka z balkonu. W zależności od położenia budynku i strony świata, od której jest balkon czy taras, trzeba też rozważyć, czy balustrada ma chronić mieszkańców (np. opalających się) przed oczami wścibskich, czy też nie będzie to problemem.

Możliwości jest więc sporo, nie brak też materiałów, z których będzie można wykonać optymalną balustradę dla danego balkonu lub tarasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.