Jak wybrać buty do biegania?

0
Jak wybrać buty do biegania?

Prawidłowy dobór butów do biegania jest niezwykle ważny. Dobrze dobrane buty pozwolą na mniejsze ryzyko kontuzji i zapewnią komfort podczas treningu. Pierwszych butów do biegania nie powinno się kupować przez Internet. Należy wybrać się do sklepu i je przymierzyć. Przed wizytą w sklepie należy odpowiedzieć sobie na parę pytań, o które z pewnością zapyta sprzedawca, najważniejsze z nich to:

– Jaki masz typ podbicia?

– Jak długo biegasz i na jakiej powierzchni?

-Jak długie robisz dystansy?

– Czy biegasz na zawodach?

Istotne jest także to, aby wybrać się do sklepu, kiedy mamy wypoczęte stopy. Najlepiej więc jest zrobić to rano, gdyż wieczorem nogi są trochę opuchnięte. Ważne jest także żebyśmy my byli rozluźnieni i wypoczęci.

Bardzo ważne jest wcześniejsze ustalenie typu podbicia: czy jest to pronator, supinator czy może neutral. Rodzaj podbicia można ustalić w bardzo prosty sposób za pomocą przeprowadzenia testu wodnego. W tym celu należy zwilżoną stopą stanąć na kartce i rozpoznać odciśnięty kształt. Na poniższym obrazku jest to czytelnie wyjaśnione.

OBRAZEK – KLIKNIJ TUTAJ!

Względem ustalonego typu podbicia można dobrać odpowiednie buty:

  1. Posiadaczom normalnego podbicia zaleca się buty z systemami stabilizującymi (stability)
  2. Przy niskim podbiciu wybiera się buty z systemem podtrzymującym (motion-control)
  3. Jeśli masz podbicie wysokie to powinieneś biegać w butach z systemami amortyzującymi (cushioned)

Istotne znaczenie ma rodzaj powierzchni, po której biegamy. Wyróżniamy buty trailowe i buty do biegania po ulicy. Butów trailowych używa się do biegania po naturalnym terenie z dużą ilością piachu i kamieni. Zapewniają ochronę podbicia i dużą stabilizację. W przypadku drugiego rodzaju butów, jak sama nazwa wskazuje służą one do biegania po twardych nawierzchniach – ulicach i chodnikach. Buty tego typu są lekkie i elastyczne.

Buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. Jeśli nawet w dobranych przez sprzedawcę butach czujemy się nie komfortowo, to znaczy, że się one u nas nie sprawdzą. Należy przymierzać i wybrać te, w których będziemy się czuli jak najlepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.