cera

Skóra trądzikowa to ogromny problem, który dotyka nie tylko nastolatków, lecz również ludzi po 20 roku życia. Coraz częściej spotyka się osoby borykające się z wypryskami na skórze, sięgające po rozmaite metody nie przynoszące większych efektów, tymczasem skrupulatna i odpowiednia pielęgnacja skóry sprawi, że raz na zawsze pozbędziemy się problemu. Grunt to przywrócić prawidłową pracę gruczołów łojowych, tak aby na skórze nigdy więcej nie pojawiły się zaskórniki i wykwity.

Czym jest trądzik?

Wbrew pozorom trądzik to nie tylko nieestetyczny wygląd skóry, to przewlekła choroba trudna do leczenia. Problem leży znacznie głębiej niż nam się wydaje. Krostki i pryszcze są wynikiem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, którym należy przywrócić właściwy rytm. Ich największe skupisko jest zlokalizowane na twarzy w obrębie strefy T, czyli w okolicy czoła, nosa i brody. Jeśli masz kłopoty z trądzikiem to zapewne zauważyłeś, że właśnie w tych miejscach pojawia się najwięcej zmian skórnych, co wcale nie wyklucza tego, że pojawiają się one także w innych miejscach na twarzy i ciele.

Ogromny wpływ na wygląd cery ma stres. Nadmiar hormonów przyczynia się do pobudzenia gruczołów, które wydzielają nadmiar sebum, przez co twarz nieestetycznie się świeci. W dodatku sebum pełni rolę pożywki dla bakterii, co w dalszych procesach zachodzących w skórze skutkuje zaczerwienieniem skóry i pojawieniem się zmian.

Sposoby na trądzik

Bez względu na wiek, o pokrytą trądzikiem skórę trzeba odpowiednio zadbać, tak by poprawić jej stan i zapobiec ewentualnym powikłaniom. Trzeba też mieć świadomość tego, że w przypadku zaawansowanego trądziku nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa, który podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu i dobierze skuteczny lek na trądzik. Nie zawsze jednak pomoc lekarza będzie konieczna. W pierwszej kolejności można wypróbować domowe sposoby na trądzik i dopiero gdy one nie przyniosą efektu udać się po pomoc do specjalisty.

Jeśli masz kłopoty z cerą musisz stosować dedykowane jej kosmetyki. Przyda Ci się krem do cery trądzikowej a być może nawet tabletki na trądzik bez recepty. Uważaj jednak na kosmetyki na trądzik, gdyż mają one działanie silnie wysuszające, a zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zwiększenia jej szorstkości. Jeśli zauważysz, że z Twoją skórą dzieje się coś złego, odstaw na jakiś czas kurację i wróć do niej, gdy zaobserwujesz poprawę.

2 thoughts on “Jak pozbyć się trądziku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.