Jak dobrać smoczek dla naszego malucha?

0
smoczek

Wydaje się, że smoczek to nic wielkiego, że łatwo go wybrać, bo przecież, jaki jest, każdy widzi. Tymczasem to nieprawda, bo można go tak samo wybierać, jak inne niezbędne rzeczy dla dziecka, jak chociażby wózek. To bardzo ważne, co wybierzemy, bo smoczek ma wpływ na wiele ważnych kwestii rozwojowych: zgryzu, mowy, a nawet na to, jak długo niemowlak będzie chciał pić mleko z matczynej piersi. No więc sprawdźmy, na co zwracać uwagę, by wybrać rzeczywiście właściwy model.

Źle dobrany smoczek

Wymieniliśmy we wstępie wady zgryzu i mowy, które mogą być wywołane przez źle dobrany smoczek. Rozwińmy teraz tę myśl. Hamowanie rozwoju wyrostków zębowych, co może powodować, że ząbki rosną krzywo, to jeden z głównych powodów, aby naprawdę zastanowić się nad wyborem smoczka. Tak samo trzeba pamiętać, że częste ssanie źle dobranego smoczka powoduje zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust. Co to oznacza? W takiej sytuacji dziecko dobrze nie domyka warg, a więc zaczyna oddychać ustami, a to powoduje często infekcje górnych dróg oddechowych.

Jaki więc powinien być smoczek

Przede wszystkim rączka smoczka musi być gładka i odpowiednio zamocowana. Nie powinna mieć ostrych brzegów, aby niemowlak przez przypadek się nie skaleczył. Główka smoczka powinna być dość miękka, kształtem podobna do kobiecej brodawki wraz z otoczką. W sprzedaży są główki z silikonu, kauczuku i lateksu. Warto kupować z silikonu, gdyż są trwalsze, a ponadto nie mają zapachu i smaku. Ciekawe smoczki tego rodzaju znajdziemy na https://www.ebiton24.com. Poza tym ważna jest tarcza smoczka, czyli część, jaka przylega do skóry wokół ust. Najlepiej, jak jest dopasowana wielkością do twarzy dziecka. Jednocześnie nie powinna zasłaniać noska, bo to mogłoby utrudnić oddychanie. Tarcza powinna być wyprofilowana, dobrze jak ma też otworki, bo to umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza między smoczkiem a ustami dziecka.

O czym jeszcze pamiętać?

Kiedy już kupisz odpowiedni smoczek, pamiętaj, aby używać go umiejętnie. Po pierwsze, zanim podasz go dziecku pierwszy raz, dobrze go wysterylizuj. Co równie ważne w późniejszym czasie, za każdym razem przed podaniem trzeba go wymyć i wyparzyć. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać dziecku smoczka, który upadł na ziemię. Chyba nie trzeba pisać, z czym to się wiąże. Pamiętajmy więc, że wybór smoczka powinien być poprzedzony dokładną analizą. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie miało niepotrzebnych problemów z tym związanych. To mała rzecz, a jednak bardzo ważna, więc zawsze rozsądnie podejdźmy do tego zagadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.