Gdzie szukać tanich i uczciwych pracowników z Ukrainy?

0

Polska stała się atrakcyjnym miejscem do pracy i życia dla setek tysięcy osób zza wschodniej granicy. Pracowitość i solidność Ukraińców docenili również polscy pracodawcy, którzy z uwagi na konkurencyjnie niską płacę chętnie uzupełniają kadry właśnie o pracowników z sąsiedniego kraju. Gdzie warto poszukiwać osób chętnych do pracy?

Pracownicy z Ukrainy – sposób na obniżenie kosztów w firmie


Na fali imigracji Ukraińców do Polski na terenie naszego kraju pojawia się coraz więcej młodych osób zza wschodniej granicy. Część z nich stanowią studenci, którzy upatrują lepszych szans na przyszłą karierę zawodową właśnie po ukończeniu szkół wyższych na terenie naszego kraju. Dla niektórych Polska jest tylko przystankiem edukacyjnym, zaś celem ostatecznym migracji są bogatsze kraje Zachodu, takie jak Niemcy, Belgia czy Wielka Brytania. Dla jeszcze innych grup Ukraińców Polska jest bezpiecznym schronieniem w czasie niepokojów na Wschodzie, dającym możliwość godnego życia. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy w Polsce para się pracami związanymi z branżą budowlaną i transportową. Szansą na dorywcze dorobienie są również prace sezonowe związane ze zbieraniem owoców i warzyw. Dla zatrudniających Ukraińców Polaków pracownik zza wschodniej granicy oznacza spore oszczędności – nie od dziś wiadomo, że znacznie taniej jest zatrudnić Ukraińca niż rodaka. Polacy wyjechali za chlebem do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Norwegii. Ci, którzy zostali w kraju, mają bardziej wygórowane ambicje płacowe.

W jaki sposób można znaleźć pracowników z Ukrainy?

Jedną z popularniejszych metod jest rozesłanie zapytania wśród znajomych – jeśli oni korzystali już z pracy Ukraińca, na pewno będą mogli polecić nam kogoś solidnego. Inną metodą są poszukiwania za pośrednictwem internetu – na portalu ogłoszeniowym można po prostu zamieścić ofertę o treści “szukam pracowników” wraz z określeniem, o jaki rodzaj prac nam chodzi. Bezpośrednie poszukiwania odpowiednich osób mogą być jednak dość czasochłonne.

W jaki sposób dotrzeć do kandydatów na stanowiska menedżerskie?

Warto wiedzieć, że do Polski przyjeżdżają również osoby z Ukrainy, które mogą pochwalić się wyższym wykształceniem i kompetencjami menedżerskimi. One również szukają w naszym kraju nowych perspektyw rozwoju zawodowego. Sposobem na rekrutowanie tego typu pracowników może być metoda “direct search”. Jeszcze inny typ wyłonienia pracowników, polegający na ich wynajęciu, wykorzystywany w branży informatycznej, to kontraktorzy IT. Więcej na temat contractingu można przeczytać na stronie https://pl.gigroup.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.