Poradnik: budujemy altanę ogrodową

0
budowa altany ogrodowej

Altany ogrodowe są wielofunkcyjnym elementem architektury ogrodowej. Doskonale sprawdzają się w roli osłony przed słońcem i deszczem, w przypadku niektórych konstrukcji także przed wiatrem, ale też świetnie wyglądają jako ozdoba ogrodowa. Wybór altany ogrodowej wcale nie jest taki prosty, jakby się to z pozoru mogło wydawać. Co najważniejsze, w poszukiwaniach idealnej altany należy kierować się indywidualnymi potrzebami, a nie ogólnie panującą modą. Chcesz zobaczyć przykładowe altany ogrodowe? Sprawdź adres https://alt-drew-cosmo.pl/ogrod/altany-ogrodowe/

Z czego altana może być zbudowana?

Wbrew ogólnie panującemu przekonaniu – nie tylko z drewna, choć właśnie z tego materiału altany budowane są najczęściej. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak dużym ogrodem dysponujesz. Jeśli miejsca jest stosunkowo niewiele to lepiej będzie wybrać altanę delikatniejszą i mniejszą, gdy Twój ogród jest duży to doskonale sprawdzi się w nim altanka duża i solidna, być może nawet murowana.

Najczęściej wybór pada na altanę drewnianą. Jej koszt nie jest wysoki, a i składanie konstrukcji nie jest zbyt skomplikowane, dzięki czemu można proces ten przeprowadzić samemu. Altany te wymagają impregnacji, o czym nie można zapomnieć, gdyż wpłynie to na jakość konstrukcji. Pojawia się jeszcze kwestia ceny. Warto wszystkie koszta przeanalizować, gdyż może okazać się, że taniej wyjdzie kupić gotową już altanę niż budować ją od podstaw.

Właściciele dużych ogrodów zazwyczaj decydują się na wzniesienie altany murowanej. Solidna konstrukcja jest gwarancją trwałości przez lata. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku zaistnienia chęci zlikwidowania takiej altany nie będzie to proste zadanie. Na rynku znaleźć można również altany metalowe, lecz są one znacznie rzadziej wybierane niż wszystkie inne. Do ich produkcji używa się żeliwa lub stali, które później trzeba zabezpieczać przed korozją.

Jaką konstrukcję altany wybrać?

Na to pytanie nie ma prawidłowej odpowiedzi. Wybór powinien paść na projekt, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Do wyboru mamy altany otwarte, zamknięte, jak i altany częściowo zamknięte. Warto wziąć pod uwagę to, na jakim terenie mieszkamy. Jeśli stale jesteśmy narażeni na silne wiatry to warto wybrać altanę częściowo lub całkowicie zamkniętą, gdyż to zapewni nam odpowiednią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Altany otwarte natomiast dobrze sprawdzą się w niewielkich ogrodach, gdzie ciężka konstrukcja mogłaby zwyczajnie przytłoczyć teren wokół domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.