Transport kolejowy z Chin

 

Transport kolejowy jest coraz częściej wybieraną przez importerów opcją przewozu towarów z Chin. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź biznesu nie tylko okazuje się być odpowiednim rozwiązaniem ze względu na coraz bogatszą siatkę połączeń kolejowych pomiędzy Chinami a Polską, jest także doskonałą alternatywą dla pozostałych form przewozu. Transport kolejowy jest znacznie tańszy niż transport lotniczy, a czas przewozu niemal o połowę krótszy niż w transporcie morskim.

Inicjatywa jakim jest Nowy Jedwabny Szlak

Połączenia kolejowe łączące Chiny z Europą są częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Transport odbywa się w dwóch kierunkach: z Chin do Europy (Westbound) oraz z Europy do Chin (Eastbound). Aby trafić do Polski, pociąg najpierw musi pokonać około 11 tysięcy kilometrów przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Pierwsze połączenie kolejowe Polski z Państwem Środka uruchomiono w 2013 roku na trasie Chengdu-Łódź. Od tamtej pory dzięki nowo powstałej inicjatywie transport kolejowy znacznie się rozwinął, a w ciągu zaledwie pięciu lat zwiększenie kursów pociągów towarowych między Chinami a Europą wzrosło z 70 do aż 5,3 tysiąca rok w rok. Przy wyborze transportu kolejowego, trzeba również wybrać odpowiednie Incoterms dla tej formy transportu

Import z Chin a czas, w jakim pociąg dociera do Polski wynosi zazwyczaj od 12 do 18 dni. Rozbieżność zależy przede wszystkim od tego, jaki jest terminal początkowy i końcowy przewozu. Głównymi stacjami kolejowymi w Polsce, w których następuje rozładunek towarów z Chin, są Małaszewicze, Łódź oraz Pruszków. Natomiast chińskie miasta, z których wyrusza najwięcej pociągów towarowych do Europy to: Chengdu, Chongqing, Xi’an, Zhengzhou i Wuhan. Najczęściej przewożone pociągami do Polski towary to produkty chemiczne, żywność, tekstylia, zabawki, ubrania, obuwie, wyroby medyczne, meble, wyroby elektromaszynowe oraz samochody. Do Chin pociągi transportują głównie produkty rolno-spożywcze, takie jak owoce, soki, przetwory mleczne i alkohol.

Koszty transportu kolejowego są prawie trzy razy mniejsze w porównaniu z transportem lotniczym. Cena może się różnić w zależności od wybranej opcji ładunkowej transportu, należy również pamiętać aby wybrać agencję celną. Odprawa celna to nierozłączny element transportu z Chin. Wyróżnia się ładunek pełnokontenerowy (FCL), pozwalający na załadowanie całej powierzchni kontenera przez jednego importera oraz drobnicowy (LCL), który polega na transporcie towaru kilku odbiorców w jednym kontenerze. Transport kolejowy pozwala na import dużych ilości towarów, jednak dopuszczalna waga kontenera to maksymalnie 30 ton.

Podsumowanie

Transport kolejowy jest dobrą alternatywą dla drogiego transportu lotniczego i wynoszącego więcej czasu transportu morskiego. Ponadto ze względu na dynamikę rozwoju, być może wkrótce stawki za transport kolejowy zmaleją, dzięki czemu coraz więcej importerów zacznie zwracać się w jego kierunku.

 

 


Opublikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Transport kolejowy z Chin”

  1. Awatar szafa kapsułowa

    Czy takie coś jest teraz bezpieczne?

  2. Awatar kursy online, szkolenia online

    Ciekawe jak to wygląda pod względem kosztów.

  3. Awatar Bizi

    Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *