5 powodów otyłości.

Otyłość zwykle kojarzy się z niezdrowym trybem życia, jednak tak naprawdę może mieć wiele przyczyn i nie zawsze są one oczywiste. Bardzo duże znaczenie w tej kwestii odgrywają w ostatnich latach czynniki środowiskowe.

  1. Zła dieta

Pierwszym powodem otyłości jaki się nam nasuwa jest niezdrowa dieta, nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Obecna dieta wielu Polaków obfituje w tłuszcz i puste kalorie. Żywienie się w barach, restauracjach wynika z małej ilości czasu na przygotowywanie posiłków w domu. Wielu ludzi spożywa też jedzenie w nadmiernej ilości zajadając smutki i stres. Nie bez echa pozostaje też spożywanie dużej ilości alkoholu.

  1. Brak aktywności fizycznej

Kolejnym czynnikiem powodującym tycie jest mała aktywność fizyczna lub jej całkowity brak. Polacy spędzają swój wolny czas głównie przed komputerem i telewizorem. O wiele lepiej byłoby zastąpić taki wypoczynek spacerem, a przemieszczanie się po mieście samochodem zamienić na przejażdżkę rowerem.

         3. Uwarunkowania genetyczne

Nadwaga może być powodowana przez geny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli na nadwagę cierpią to rodzice, to ten problem może dotknąć także ich potomstwo. Istotne jest jednak to, że dziedziczy się predyspozycje do choroby, a nie samą chorobę. Otyłość nie musi nastąpić jeśli zastosuję się odpowiednią profilaktykę.

  1. Przyczyny fizjologiczne

Często otyłość wynika z nadmiernego apetytu, który zależy od wielkości posiłków, ich składu, smaku i częstotliwości. Leczenie otyłości należy rozpoczynać od obniżenia łaknienia.

  1. Przyjmowanie leków

Często przyczyną posiadania nadmiernej ilości kilogramów są przyjmowane leki.  Zazwyczaj wpływają one na metabolizm i nadmierny apetyt. Wśród leków powodujących takie skutki uboczne wyróżnić można między innymi leki przeciwdepresyjne, antypsychotyczne, przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe, steroidy, leki na alergię, antykoncepcja hormonalna i wiele innych.

 

1 thought on “5 powodów otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.