5 domowych sposobów na lepszy wzrok.

0
5 domowych sposobów na lepszy wzrok.

W dzisiejszych czasach nasze oczy narażone są na wiele negatywnych czynników. Wielogodzinna praca przed komputerem, częste spoglądanie w telefony, ogrzewanie i klimatyzacja pogarszają stan naszych oczu. Musimy zdać sobie sprawę z tego jak bardzo delikatny to zmysł i otoczyć go większą troską.

  1. Odpowiednia dieta

Aby poprawić widzenie należy wprowadzić do diety produkty bogate w prowitaminę A, która występuje w warzywach i owocach o żółtym zabarwieniu oraz w produktach mlecznych. Korzystne dla oczu są także karotenoidy, które występują w brokułach, brukselce, szpinaku czy groszku. Karotenoidy chronią oczy przed działaniem promieniowania UVA. Warto też zajadać się jagodami i żurawiną. Owoce te mają w sobie antocyjany, które wzmacniają naczynia krwionośne w gałce oka.

  1. Suplementy

Istnieją gotowe preparaty wspomagające prawidłowe funkcjonowanie oczu. Zawierają one luteinę.

  1. Gimnastyka oka

Podczas gdy odczuwamy zmęczenie oczu np. w czasie pracy przy komputerze, warto zrobić sobie przerwę i wykonać ćwiczenia rozluźniające oko. Należy wtedy wybrać sobie jakiś punkt w oddali – przykładowo drzewo za oknem i popatrzeć na nie przez około 10 sekund, a następnie przy nieruchomej głowie popatrzeć w boki, na górę i na dół. Ćwiczenia należy powtarzać co godzinę.

  1. Masaż

Aby poprawić krążenie w oczodołach należy wykonać delikatny masaż. Robi się go opuszkami palców ruchem okrężnym pod łukami brwiowymi oraz przy kącikach oczu. Następnie należy zamknąć oczy i pomasować oczodół dolnej powieki.

  1. Ograniczenie szkodliwych czynników.

Nic tak nie pomoże oczom jak nie nadwyrężanie ich. O ile ciężko ograniczyć w pracy czas spędzany przed komputerem, o tyle łatwiej będzie zadbać o oczy po powrocie do domu. Zmniejszenie czasu przed telewizorem i zamienienie go na rodzinny spacer przyniesie ulgę nie tylko oczom, ale też całemu organizmowi.

Oczy są niezwykle delikatnym narządem, o który powinniśmy należycie dbać. Wzmocnienie mięśni gałki ocznych, odpowiednie ćwiczenia i rozluźnienie pozwolą na zyskanie wyraźniejszego widzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.