Doniczki plastikowe – dlaczego to może być strzał w dziesiątkę?

4

To ogrodnicze akcesorium jest na wagę złota wszędzie tam, gdzie są hodowane jakieś roślinne okazy. Jest wręcz niezbędnie konieczne, jeśli jakiś okaz ma zacząć samodzielne życie – z dala od macierzystej rośliny, dla której jest zaszczepką albo z dala od gruntu, w którym po raz pierwszy zapuścił korzenie. W takim razie bardzo dobrze się składa, że taka plastikowa doniczka nie kosztuje choćby odrobiny złota. Wręcz przeciwnie – jest tak tania, że absolutnie każdy może sobie na nią pozwolić.

Dlaczego doniczki plastikowe są praktyczne?

Dlatego właśnie doniczki plastikowe są teraz najbardziej popularne. Z tego samego powodu, dla którego różne tworzywa sztuczne w XX wieku wyparły szereg tradycyjnych, stosowanych od wieków materiałów. Kiedy się okazało, że wytworzona sztucznie substancja jest znacznie łatwiej i szybciej dostępna, a przy tym jest jeszcze tania, takie nowoczesne rozwiązania zaczęły być chętniej wybieranymi opcjami. A chodzi tu i o punkt widzenia klienta, i samego producenta, który zabiera się za sporządzanie doniczek.

Ponieważ plastik daje się właściwie dowolnie kształtować, a zajmująca się tym fabryka tworzy konkretne modele na masową skalę – to może być naprawdę imponująca ilość kopii. Właśnie dlatego w sklepach nietrudno zobaczyć całe stoiska i półki wypełnione identycznymi, plastikowymi doniczkami. Z tego powodu nie jest zbyt trudno znaleźć osłonkę o bardzo sprecyzowanych cechach fizycznych – małe, średnie, duże, okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy z jakimiś cechami szczególnymi, mogą pojawić się w postaci niemałej reprezentacji. O ile przyszły właściciel doniczki nie ma wobec niej poważnych planów, związanych z konkretnym stylem wystroju i aranżacji jakiejś przestrzeni, w pełni zadowoli się właśnie osłonką z tworzywa sztucznego.

Zdarzają się zresztą sytuacje, w których plastik okazuje się idealnym komponentem roślinnej doniczki. Na przykład wówczas, gdy osłonki mają jechać na taśmie produkcyjnej i czekać, aż zautomatyzowane ramię umieści w każdej malutką sadzonkę. Wtedy to bardzo pożądane, żeby ścianki doniczki delikatnie się rozszerzyły, a potem wróciły do swojej wyjściowej formy. Ta elastyczność plastikowej osłonki bardzo ułatwia i usprawnia proces roślinnej produkcji. Ta sama skłonność do odkształceń może bardzo ułatwić pracę każdego ogrodnika, który we własnym ogrodzie czy domu zabierze się z przesadzanie roślin – bo z plastikowej doniczki znacznie łatwiej i szybciej wyciągnie całą bryłę korzeniową. Solidny zapas takich osłonek, które bardzo łatwo nawiązują współpracę, przyda się i w szkółce roślinnej, i w przydomowym składziku.

4 thoughts on “Doniczki plastikowe – dlaczego to może być strzał w dziesiątkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comments links could be nofollow free.