Urządzamy łazienkę. O czym pamiętać?

płytki

Urządzanie łazienki nigdy nie jest łatwe, a kto tak myśli, szybko przekonuje się, w jakim był błędzie. Duży wybór płytek, materiałów, koncepcji na to, jak zaplanować wystrój łazienki – to wszystko sprawia, że nie wiadomo, w którą stronę pójść, na co postawić. Na szczęście istnieją sprawdzone rady, które można zastosować we własnej łazience. Co jest godne uwagi?

Płytki – rzecz podstawowa

Gdy urządzamy łazienkę, zacznijmy od wyboru płytek łazienkowych, gdyż bez wątpienia nadają one ton temu miejscu, sprawiają, że to pomieszczenie zyskuje ciekawy charakter, oryginalny styl. Płytki trzeba dopasować do wielkości łazienki, ale też rodzaju mebli łazienkowych czy stylu wnętrza. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, bo jeśli marzymy o tym, aby łazienka była przytulna, to warto postawiać na stonowane barwy i wzory. Dobre kolory to ciepłe beże i brązy.

Odważne koncepcje

Być może jednak wolimy kontrastowe zestawienie białych płytek i kolorowych dekorów? Taki wystrój na pewno wybierają osoby ciekawe nowych rozwiązań, poszukujące oryginalnego stylu i wyrazistości. To dobra opcja dla osób, które chcą, aby ich łazienka miała to “coś”, czego na próżno szukać w tradycyjnie urządzonej łazience.

A może drewno i kamień w łazience?

To coraz bardziej popularny ostatnio trend – takie materiały w łazience z jednej strony sprawiają, że jesteśmy otwarci na nowe pomysły, z drugiej, że jest dla nas ważna filozofia “eko”. Drewno poza tym, że prezentuje się rewelacyjnie (nie tylko zresztą w łazience), to jednocześnie ociepla wnętrze. Kamień zaś dodaje charakteru, więc tak urządzona łazienka – z dodatkiem drewna i kamienia – zyskuje podwójnie. Warto rozpatrzyć taką koncepcję, możemy być pewni, że to pomieszczenie na tym zyska.

Co powinno znaleźć się w łazience?

Żadna łazienka jednak nie będzie kompletna bez doboru odpowiednich akcesoriów: armatury, mebli i niezbędnych sprzętów (jak pralka). Płytki, drewno, kamień – to wszystko buduje klimat, sprawia, że łazienka wygląda na swój sposób wyjątkowo, jednak zaczyna żyć dopiero wtedy, gdy są tam takie rzeczy, jak wanna (lub prysznic), umywalka, wc. To oczywiście podstawa, powinna też być w niej półka, szafeczka, lustro. Pralka nie jest konieczna, bo można z powodzeniem przenieść ją do kuchni, ale to oczywiście zależy od tego, ile mamy miejsca. Na pewno, w zależności od metrażu łazienki, musimy tak dopasować sprzęt, by wszystko wyglądało spójnie. Z pewnością nie możemy jej przytłoczyć, bo wtedy uzyskamy kiepski efekt.

Jeśli będziemy o tym pamiętać, to możemy być pewni, że to ważne miejsce w domu – łazienka, będzie nas radować o każdej porze, szczególnie gdy po ciężkim dniu pracy przyjdzie czas, aby się w niej zrelaksować.