dzieci

Jakie metody nauczania i materiały pomocnicze ułatwiają zapamiętywanie?

Proces zapamiętywania wymaga od nas pewnego wysiłku i systematyczności. Ucząc się do klasówki czy egzaminu, zdecydowanie łatwiej podzielić dany materiał na mniejsze fragmenty i uczyć się go partiami aniżeli próbować przyswoić ogromną dawkę wiedzy na raz. Jakie materiały pomocnicze i techniki sprzyjają zapamiętywaniu?

Fiszki

Chyba nie ma nikogo, kto nie wiedziałby, czym są fiszki. To takie małe karteczki, na których można zapisać ważne do zapamiętania hasło. Następnie karteczkę umieszczamy na wysokości wzroku, na przykład na brzegu monitora, na lodówce czy na tablicy korkowej, czyli tam, gdzie najczęściej pada nasz wzrok w ciągu dnia. Zerkając mimochodem na karteczkę (zapisany na niej wyraz, datę), przyswajamy sobie treść.

Mapy myśli

Czasem warto rozwinąć i stworzyć całą sieć skojarzeń, która ułatwi nam na przykład zrozumienie związku przyczynowo-skutkowego danego wydarzenia lub pozwoli powiązać ze sobą hasła i nurty charakterystyczne dla danej epoki. Jak zrobić mapę myśli? Wystarczy wziąć dużą kartkę brystolu i wypisać najważniejsze hasła związane z tematem, który chcemy sobie przyswoić. Do mapy myśli bardzo wskazane jest stosowanie cienkopisów o różnych kolorach wkładu, dzięki którym proces zapamiętywania przebiega znacznie szybciej.

Plansze edukacyjne

Te osoby, które pracują w zawodzie nauczyciela, powinny zadbać o usprawnienie procesu zapamiętywania i przyswajania informacji u swoich podopiecznych. Mogą na przykład w tym celu sięgnąć po plansze edukacyjne z danych przedmiotów nauczania, które w sposób obrazowy i graficzny porządkują wiedzę z danego zakresu.

Globusy

Czymże byłaby nauka geografii, gdyby nie mapy i globusy? Bez nich trudno prawidłowo oszacować położenie poszczególnych kontynentów i przypomnieć sobie dopływy rzek. Globus stanowi namiastkę prawdziwych dalekich podróży, do odbycia których w warunkach szkolnych nie ma niestety warunków.

Mikroskopy

Ceny mikroskopów dla dzieci z roku na rok są coraz niższe. Teorię poznaną na lekcjach przyrody, a potem biologii warto poprzez praktyką. Za pomocą urządzeń można poznawać fascynujący świat mikroskopijnych stworzeń i bakterii. Świat przyrody i nauki potrafi wciągnąć i pozostawić w człowieku niezatarte wrażenie bycia jego częścią.

Szeroki wybór materiałów i pomocy edukacyjnych z różnych dziedzin (m.in. matematyki, historii i wielu innych), które sprawdzą się jako wyposażenie szkół i przedszkoli, a także przydadzą się w czasie nauki w domu, można znaleźć w sklepie https://edusklep.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *