Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych wiążę się nie tylko z koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania, lecz także z nową codziennością. Proces adaptacyjny potrafi trwać miesiąc, a czasami nawet i więcej. Wiele opiekunek w obawie o potencjalną barierę komunikacyjną z podopiecznym rezygnuje z podjęcia pracy. Zastanawiają się, czy aby na pewno złapią dobry kontakt z seniorem i będą w stanie się z nim porozumieć. W związku z tym w dzisiejszym artykule skupimy się na rozmowie z osobą starszą. Jak rozmawiać z seniorem i o czym pamiętać?
Praca jako opiekunka w Niemczech to często wybierane zajęcie wśród Polaków. Wiążę się jednak z wieloma obowiązkami, które nie powinny ograniczać się wyłącznie do czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Niezwykle istotne jest nawiązanie więzi emocjonalnej z seniorem, która nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, lecz także umili czas spędzony poza domem rodzinnym.
Dobra komunikacja jest bowiem podstawowym elementem interakcji międzyludzkich. To właśnie dzięki niej stworzysz prawdziwą relację z seniorem oraz sprawisz, że podopieczny obdarzy cię zaufaniem i poczuje się w pełni komfortowo w twoim towarzystwie. Niestety nawiązanie dobrego kontaktu z seniorem do łatwych nie należy, a o wspólną więź należy dbać na każdym kroku…
Jeżeli szukasz pracy w kategorii „praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka”, zajrzyj na stronę – https://laxocare.pl/oferty/. Agencja LAXO Care od wielu lat pomaga polskim opiekunkom w znalezieniu legalnej i stabilnej oferty pracy w Niemczech.
O czym rozmawiać z seniorem?
Osoby wymagające całodobowej opieki w wielu przypadkach wycofują się z życia społecznego, a próba nawiązania kontaktu może niekiedy zakończyć się fiaskiem. Pracując jako opiekunka osób starszych, zwróć uwagę na potrzeby podopiecznego i uważnie go słuchaj. Seniorzy często są bardzo samotni i potrzebują poczuć się ważni dla drugiego człowieka. W trakcie codziennych rozmów warto skupić się na kwestiach interesujących osobę starszą. Każdy z nas ma lepsze bądź gorsze doświadczenia, a seniorzy wręcz uwielbiają wspominać dawne czasy. Możesz poprosić podopiecznego, aby opowiedział ci o rodzinie, wnukach czy okresie dzieciństwa… Jeżeli nie jest chętny do rozmowy, możesz także naprowadzić go na konkretny temat lub opowiedzieć trochę o sobie. Kto wie? Być może połączy was wspólna pasja…
Jak mówić do osoby starszej?
Sposób mówienia należy oczywiście dostosować do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego. Jeżeli senior zmaga się z problemami ze słuchem, rozmowy warto przeprowadzać w ciszy. Bodźce z zewnątrz mogą go rozpraszać, a przecież nie o to chodzi! Dobra komunikacja to bowiem klucz do sukcesu! Wykaż zainteresowanie tym, co senior pragnie przekazać, zadbaj o kontakt wzrokowy i uważnie go słuchaj. Postaraj się mówić wolno, głośno i wyraźnie, a w razie konieczności powtórz swoją wypowiedź. Rozmowa nie powinna stresować osoby starszej, a stanowić swego rodzaju odskocznię od codziennych spraw. Tak naprawdę to od ciebie zależy, jak będzie wyglądać relacja z podopiecznym. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, i zadbaj o potrzeby seniora!
Opieka nad starszymi a bariery komunikacyjne
Wraz z wiekiem mogą pojawiać się pewne dolegliwości zdrowotne, które utrudniają porozumiewanie się czy przekazywanie informacji. Seniorzy wymagający opieki często nie są już tak sprawni umysłowo, tym samym mogą mówić dość niewyraźnie lub mieć problemy ze słuchem czy pamięcią. Komunikacja z seniorem wymaga odpowiedniego podejścia i dużych pokładów cierpliwości. Pracując jako opiekunka dla seniora, zapewne niejednokrotnie zdarzy się, iż nie zrozumiesz tego, co podopieczny pragnie przekazać i odwrotnie! Nie naciskaj na podopiecznego. Pozwól mu na chwilę zastanowienia i naprowadź na dobry tor. Bariery komunikacyjne są zauważalne na pierwszy rzut oka. Warto jednak przełamywać je i dbać o nową więź.
Praca w Niemczech dla Polaków to niełatwe zadanie. Wraz z czasem pewne rzeczy wejdą w nawyk, a praca zacznie przynosić wam sporo satysfakcji. Każdy z nas potrzebuje rozmowy z drugim człowiekiem. Poświęć seniorowi czas i spraw, by poczuł się dobrze.
Dodaj komentarz