Ćwiczenia mięśni Kegla. Dlaczego warto je wykonywać?
Z roku na rok rośnie świadomość społeczna dotycząca konieczności profilaktyki zdrowotnej w sferze układu urologicznego. Dla zachowania satysfakcji z życia seksualnego i zmniejszenia ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu, kobiety już od okresu młodości powinny wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Zobaczmy, w jaki sposób można to zrobić i jakie daje korzyści.
Korzyści płynące z ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenie Kegla wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni dna miednicy. To z kolei zapobiega wstydliwemu problemowi związanemu z nietrzymaniem moczu, pojawiającemu się u kobiet w wyniku skomplikowanego porodu lub wraz z upływem lat. Dolegliwość nietrzymania moczu może też mieć podłoże genetyczne. Pierwsza niedyspozycja pojawia się podczas codziennego wysiłku – podskakiwania czy podnoszenia ciężkich rzeczy. Ćwiczenia Kegla to proste zadania polegające na zaciskaniu i poluźnianiu, które można wykonywać samodzielnie w domu po to, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Systematyczne ćwiczenia ograniczają ryzyko wystąpienia problemów takich jak wypadanie odbytu czy pochwy.
Jaka jest rola mięśni dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy wspierają narządy wewnętrzne, takie jak pęcherz, jelita i macicę. Gdy mięśnie kurczą się, narządy zostają uniesione, a otwory w pochwie, odbycie i cewce moczowej zostają zaciśnięte. Kiedy mięśnie są rozluźnione, mocz i kał mogą zostać uwolnione z organizmu.
Mięśnie dna miednicy również odgrywają ważną rolę w sferze seksualnej. Wzmocnienie tych mięśni może zmniejszyć ból pojawiający się podczas seksu i zwiększyć zdolność do uzyskania przyjemnych doznań. W czasie ciąży mięśnie dna miednicy wspierają dziecko i pomagają w szybszym i sprawniejszym procesie porodu.
W jaki sposób w domowych warunkach można ćwiczyć mięsień Kegla?
Kobiety, które po raz pierwszy rozpoczynają swoje ćwiczenia z mięśniami Kegla, powinny napinać mięśnie dna miednicy, licząc do trzech. Następnie należy je rozluźnić, również licząc do trzech. Czynność należy powtórzyć 10 razy. Ćwiczenia można wykonywać na leżąco lub na siedząco – na przykład znajdując się na piłce gimnastycznej.
Dla zachowania sprawności mięśni dna miednicy warto również regularnie oddawać mocz i nie wstrzymywać się z jego oddaniem wtedy, gdy czujemy, że mamy potrzebę pójścia do toalety. Wstrzymywanie moczu może bowiem wpływać na osłabienie mięśni.
W ćwiczeniu mięśni Kegla możemy posiłkować się kompletem kulek progresywnych, które można kupić w sklepie http://plumbum.com.pl/. Mają one nie tylko właściwości pobudzające sferę seksualną, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie kobiety.