Jeżeli po hucznej imprezie masz wrażenie, że cały świat wiruje, a każdy dźwięk wydaje się być niemiłosiernym hałasem, to znak, że dopadł Cię kac. Jak sobie poradzić ze skutkami zatrucia alkoholowego? Oczywiście najlepiej byłoby nie pić lub robić to z głową, czasem jednak niektóre okazje są na tyle niepowtarzalne, że pozwalamy sobie na chwilę nieodpowiedzialności. Poniżej kilka domowych sposobów, które w tym ciężkim dniu pomogą postawić Cię na nogi.
-
Nawadnianie
Alkohol odwadnia organizm, dlatego niezwykle ważne jest, aby na drugi dzień dostarczyć odpowiednią ilość płynów, a przy okazji wypłukać resztki alkoholu. Osoba mająca kaca powinna spożywać duże ilości płynów i pić to co jej smakuję. Nie zalecana jest kawa, która spowoduje dalsze wypłukiwanie minerałów, ale herbata, rosół jak najbardziej. Można również zaopatrzyć się w specjalne napoje dla sportowców.
-
Odpowiednie odżywianie.
Na drugi dzień po imprezie zazwyczaj towarzyszą nam mdłości. Należy jeść, aby nabrać sił, ale co? To jest już kwestia indywidualna. Niektórzy mogą poczuć się lepiej po zjedzeniu czegoś tłustego jak na przykład jajecznicy na boczku. Innym pomoże duża ilość warzyw i owoców lub zjedzenie czegoś kwaśnego jak zupa z kapusty lub górki kiszone. Każdy powinien jeść to, co nie pogorszy jego – i tak już złego – samopoczucia.
-
Na ból głowy
Ból głowy pomoże aspiryna oraz inne leki o działaniu przeciwzapalnym, uśmierzą one także ból mięśni. Nie zalecany jest paracetamol, który w połączeniu z alkoholem działa szkodliwie na wątrobę. Warto zaznaczyć, że nawet wzięcie jednej aspiryny może nasilić ból brzucha.
Nie ma idealnej i skutecznej metody na poradzenie sobie z kacem. Specjaliści podkreślają, ze żadna z nich nie jest potwierdzona naukowo. Najlepszym więc sposobem jest po prostu nie picie alkoholu w dużej ilości i rozcieńczane każdego wypitego drinka dużą ilością napoju nie zawierającego alkoholu. Warto również pamiętać o tym, aby nie mieszać różnych alkoholi i nie pić ich przez słomkę.
Dodaj komentarz